Poczucie własnej wartości to nie samozachwyt czy samouwielbienie. Definicji pojęcia poczucia własnej wartości jest wiele, ale w skrócie można ją streścić do postawy względem siebie: pełnej szacunku, samoakceptacji, wartości z samego faktu istnienia i prawa do szczęścia. Jest takim elementem naszej osobowości, o który warto dbać całe życie i który warto wspierać i budować w naszych dzieciach, już od najmłodszych lat. Wspieranie poczucia własnej wartości u dzieci jest niczym wykupienie solidnej polisy na życie.

Co to jest poczucie własnej wartości?

Nic, co dotyczy naszego wnętrza, nie jest proste i łatwe do usystematyzowania. Przyglądają się jednak poczuciu własnej wartości można założyć, że składa się ono z dwóch podstawowych elementów: wiedzy o sobie i akceptacji siebie.

Pozostając w kontakcie z samym sobą, poznajemy swoje potrzeby i możemy szukać strategii na ich zaspokajanie. Mamy też możliwość przyjrzeć się naszym umiejętnościom, kompetencjom, dzięki którym jesteśmy unikalni i przydatni innym. Świadomość myśli i marzeń daje nam szasnę na rozwój i zmiany, które dzieją się w zgodzie z naszą wolą, w kierunku jaki sami obierzemy.

Akceptacja siebie bywa bardzo trudna, szczególnie w dobie wykreowanych wizerunków osób publicznych. A jest niezbędna do budowania solidnego poczucia własnej wartości. Świadomość, że jestem dobry i wartościowy taki jaki jestem, niezależnie od tego jak wyglądam, ile zarabiam i jak bardzo instagramowe jest moje mieszkanie. Akceptacja siebie ze swoimi trudnościami, zgoda na niedoskonałości i wdzięczność za to jak jest  – to ważne elementy wpływające na poczucie własnej wartości.

Co daje stabilne poczucie własnej wartości?

Kiedy dobrze czujemy się sami ze sobą, jesteśmy przekonani o słuszności wybranej drogi i akceptujemy swoje niedoskonałości, dużo trudniej nas urazić czy zranić. Osoba ze stabilnym poczuciem własnej wartości wie, że opinie i oceny innych, a także krytyka (nie mylić z informacją zwrotną), nie deprecjonują wartości tego co robią, czym się zajmują czy jakich wyborów dokonują.

Poczucie własnej wartości może być niczym tarcza chroniąca nas przed obawą przed odrzuceniem. Stabilność w tym obszarze sprawia, że nie szukamy pochwał i akceptacji dla naszych decyzji. Mamy jasną wizję tego co chcemy robić, co niesie ze sobą wartość i jest dla nas dobre.

Jak wspierać poczucie własnej wartości?

Wielu z nas, dorosłych, zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Przekonanie o byciu niewystarczającym niestety często wpisane jest w nasz kulturowy styl wychowania, a z efektami zmagamy się w dorosłym życiu, z lepszym i gorszym skutkiem. Aby to zmienić warto wybrać się na „wyprawę w głąb siebie”, czasem można zaprosić kogoś do pomocy. Uważność i ciekawość siebie mogą zaprowadzić nas w niezbadane rejony naszej osobowości, a finałem tej podróży może okazać się bardzo zaskakujący!

Kiedy stajemy się rodzicami szukamy różnych pomysłów na wychowanie dzieci, skupiamy się na ich rozwoju, zdrowiu, żywieniu. Warto też pochylić się nad tym, by już od najmłodszych lat wiedziały i czuły, że są wystarczająco dobre tylko dlatego, że są!

Aby wspierać w dzieciach poczucie ich wartości warto zwrócić uwagę na:

akceptowanie ich emocji i uczuć – odczuwanie nawet silnych emocji jest naturalne, wpisane w nasze człowieczeństwo, nie ma złych emocji, akceptowanie ich pomaga uporać się z napięciem, trudnościami, a responsywny, wspierający i troskliwy opiekun może pomóc pokazując dziecku, że w silnych emocjach też jest w porządku, też jest kochane
nazywanie emocji i przeżyć – tak jak uczymy dzieci jak wygląda krowa czy drzewo, uczmy się czym jest smutek czy złość
okazywanie zainteresowania – czyli bycie „tu i teraz”, skupianie swojej uwagi na dziecku, jego potrzebach, komunikatach, pokazywanie w ten sposób, że to co mówi, czego potrzebuje jest ważne i potrzebne
dawanie dobrego przykładu – dzieci potrzebują czuć się ważne, ale potrzebują też przykładu dorosłych, którzy sami mają stabilne poczucie własnej wartości. Dlatego w rodzicielstwie tak ważne jest dbanie o siebie i kontakt ze sobą.

 

Poczucie własnej wartości to bardzo ważny element naszej osobowości. To dzięki niej możemy podejmować wyzwania i dążyć  do celu. To właśnie ona daje nam poczucie sensu tego co robimy i pozwala nam na trzymanie się ustalonego kierunku, niezależnie od opinii „życzliwych” czy krytyce otoczenia. Dbanie o poczucie wartości dzieci pomoże nam wychować szczęśliwych dorosłych, którzy będą mieli siłę sprawczą i odwagę brania swojego życia we własne ręce.